Cílem projektu bylo rozšířit původní web Atlas konspirací o novou sekci zaměřující se na konspirace ohledně pandemie covid-19 a očkování proti této nemoci. V týmu jsme vyhledávali dezinformační a konspirační články, organizovali je do tabulky, zpracovali je metodologií z University of Syracuse a z výstupních dat vytvořili vizualizace, “minihru” labyrintu a vytvořili základ pro akademický paper a článek na investigace.cz

Klíčový spreadsheet projektu, ve kterém jsme sbírali a kódovali konspirace

Jediné offline setkání s parkovým pracovním stolem

 

Miro použité pro brainstorming vizualizací

 

Průchod labyrintem konspirací

Na základě zadání a rad Josefa Šlerky tým vyhledával dezinformační a konspirační weby spojené s pandemií a očkováním proti nemoci covid-19. V první fázi projektu jsme za použití různých vyhledávačů dohledávali články na těchto webech a následně je zapisovali do společné tabulky. V druhé fázi jsme po videohovoru s absolventkou ÚISKu Lenkou Krsovou (momentálně studující dezinformace na University of Syracuse, USA) využili metodologii, kterou v týmech využívali na podobných projektech ve Spojených státech. Ta spočívala v narativní analýze článků, kde se v každém postupně identifikují části konspirace událost, aktér, cíl, akce, důsledek a oběť. Během kódování jsme tak dokázali různé články od různých původců sjednotit do této analýzy, abychom ze zapsaných hodnot následně vytvořili vizualizace a “minihru” labyrintu. Na základě výstupních dat pak vznikl také článek pro web investigace.cz, nové sekce na webu Atlas konspirací a akademický paper. Server seznam.cz nyní označuje vybrané, analýzou identifikované weby ve výsledcích svého vyhledávání jakožto dezinformační.

Výsledná vizualizace a interaktivní hra vyšly v článku Josefa Šlerky na webu investigace.cz a podle sesbíraných dat budou brzy upraveny narativy Atlasu konspirací. Pro zvídavé je navíc labyrint open-source na GitHubu.

Zajímá tě naše závěrečná prezentace?