Přijďte si poslechnout skvělá pecha kucha vystoupení našich studujících, co dělají když nejsou ve škole? Jaké jsou jejich zkušenosti? Čemu se od nich můžete naučit… Už potřetí 🙏.

Nová témata, motivovaní řečníci a spousta inspirace 🖤.

👉 https://fb.com/events/281579395866051/

Večer bude následovat #SNMbeer🍺🍺🍺 u Rudolfina.

 

=== PROGRAM ===

14:05 přivítání na #SNMtalks

14:10 Jak se ~ mění v 0 a 1 (Matěj Malecha)
14:20 Proč je dobré vědět, že plast je skvělý (Markéta Mikšovská)
14:30 Jak a proč skočit z letadla, které nehoří (Jiří Logojda)
14:40 Zabije nás všechny umělá inteligence? (Radka Fléglová)
14:50 Co dělám v životě? A co děláš ty? (Anežka Pajgrtová)

15:00 – 15:10 PŘESTÁVKA

15:10 Co znamená poslouchat? (Aneta Martínková)
15:20 Hudebníci ve všech bytech (Vojtěch Jouza)
15:30 Silicomrades (Štěpánka Kološová)
15:40 Buzzword bingo: trendy v digitálním marketingu 2019 (Jan Hlavín)

15:50 – 16:00 PŘESTÁVKA

16:00 Vive le rap français: 5 důvodů proč si poslechnout francouzský rap alespoň jednou a se slovníkem (Julie Klimentová)
16:10 Sneakers: Investice Generace Z (Viktor Švamberk)
16:20 Tipy na nízkonákladové cestování (Darya Tsitová)
16:30 Sbírání smržů v Severní Americe (Tomáš Berný)

16:40 – 17:00 PŘESTÁVKA

17:00 Dobrovolnictví aneb co dokáže jedna hodina
 (Jana Unzeitigová)
17:10 Život s (hypotetickým) nedostatkem serotoninu (Ondřej Trhoň)
17:20 Proč dospělí jezdí na dětské tábory? (Kateřina Nejedlá)
17:30 Jak vysvětlovat mladým lidem fungování médií? (Tomáš Titěra)

17:40 Sečtění hlasů
18:00 🎉 vyhlášení nejlepšího #SNMtalk

18:30 🖤🖤🖤 #SNMbeer začíná v 🍺 u Rudolfina

 

=== ANOTACE VYSTOUPENÍ ===

Jak se ~ mění v 0 a 1
Matěj Malecha, 14:10
Empétrojky. Známe je všichni, používáme je všichni. Někteří dokonce víme, že MP3 je takzvaný „ztrátový formát“. Proč ale ke ztrátě dochází? A co se vlastně ztrácí? Můžete si to vygooglit. Nebo si o tom přečíst knížku – ano, píšou se o tom celé knížky. Anebo si můžete poslechnout stručný výklad, který se pokusí vše důležité natlačit do necelých sedmi minut. Včetně základních rozdílů mezi analogovým a digitálním zvukem. Takže se připravte, bude to fofr!

Proč je dobré vědět, že plast je skvělý
Markéta Mikšovská, 14:20
Proti plastu bojujeme na všech frontách. Ještě před časem materiál, který měl spasit svět, teď v roli viníka všech přírodních katastrof. Proti černým scénářům a drastickým fotkám už jsme ale tak nějak imunní. Abychom mohli problém řešit, je třeba vrátit se zpět k tomu, proč jsme si plast tak oblíbili. Je možné ho něčím nahradit? Existují možnosti, jak se obejít bez něj? Pojďme se podívat na to, jak by mohl vypadat spotřebitelský život bez plastů.

Jak a proč skočit z letadla, které nehoří
Jiří Logojda, 14:30
Jako malý kluk jsem chtěl být pilotem a hltal jsem dokumenty o adrenalinových sportech. Jak jsem rostl, postupně jsem jako každý postupně zapomněl nebo odsunul dětské sny bokem. Až jednoho léta jsem si řekl, že překonám všechny překážky a vyskočím z letadla. Člověk může jednoduše zkusit tandemový seskok (ve kterém ale člověk jenom visí na pilotovi) nebo to vzít do vlastních rukou a stát se parašutistou. To, co já jsem toho dne objevil, se nedá srovnat s představami nebo obavami. Vyskočit z letadla je jednodušší, než se zdá. Pojďte to zkusit.

Zabije nás všechny umělá inteligence?
Radka Fléglová, 14:40
Setkáváme se s ní denně. Ví toho už daleko víc než my, a přesto ještě neumí ani pořádně sama mluvit nebo se třeba smát. Umělá inteligence. Technologie, která se malými ale znatelnými krůčky prodírá čím dál hlouběji do našich každodenních životů. Přitom pomalu začíná ovlivňovat naše běžná rozhodnutí, a to i přesto, že často není vůbec vidět. Nabízí se tak otázka, do jaké míry má umělá inteligence vlastní hlavu a jak černá bude ve skutečnosti naše technologická budoucnost?

Co dělám v životě? A co děláš ty?
Anežka Pajgrtová, 14:50
Co jste dnes dělali? Využili jste svůj den efektivně? Můžete s čistým svědomím říct, že jste každou minutu svého dne využili naplno? Zamysleli jste se někdy, kolik času denně věnujete které aktivitou? Kolik času asi jen tak “pro-prokrastinujete”? V dnešním informačně přesyceném světě je někdy těžké se soustředit na jednu aktivitu nebo pracovat se svým časem efektivně. Rozhodla jsem se proto podrobit měsíčnímu experimentu a ve své osobní výzvě zjistit, co vlastně v životě dělám a jak se svým časem nakládám.

Co znamená poslouchat?
Aneta Martínková, 15:10
V roce 1952 americký experimentální skladatel John Cage složil legendární skladbu nazvanou 4′33″, ve které nikdo-vůbec-na-nic-nehraje. Kompozice, která se v průběhu let pro odpůrce moderní hudby stala jakýmsi meme, měla v tomto časovém úseku přimět posluchače soustředit se na neustávající okolní zvuky. A uvědomit si, že hudba je všude kolem nás, i když ji nutně nehrají právě hudebníci. Řekli vám to v hudebce? Kde má tahle úvaha kořeny? Jak s ní souvisí moderní technologie? A co že vlastně děláme, když posloucháme?

Hudebníci ve všech bytech
Vojtěch Jouza, 15:20
Máte Vážný zájem? My ano, takže jsme se v dubnu 2016 rozhodli navléct papuče, vyvalit se do gauče a zaposlouchat se do živé hudby přímo u nás doma. Cílem naší neziskovky je podpořit zájem o klasickou hudbu a spojit lidi, kteří by se jen tak nepotkali. Především skrz domácí koncerty, které jsou nezapomenutelným zážitkem pro pořadatele, hráče i posluchače. Za dva měsíce vypouštíme do světa aplikaci, díky které si může uspořádat koncert u sebe opravdu každý. I v paneláku.

Silicomrades
Štěpánka Kološová, 15:30
V temné a ne příliš vzdálené budoucnosti robo-politici odhlasovali nový zákon, podle kterého se musí ihned zlikvidovat všichni neekologičtí roboti. Dva robotí přátelé se ale vzdorovitě postaví proti útlaku a rozhodnou se bojovat v největším pekle byrokracie. Podaří se jim zvítězit nad robo-úředníky a emigrovat do sousední Retrolandie? Hru Silicomrades jsme během zimního semestru vytvářeli v rámci předmětu Vývoj počítačových her. Dozvíte se, jak vznikal příběh, vizuál i jednotlivé herní mechaniky a proč s jejím vývojem rozhodně nekončíme.

Buzzword bingo: trendy v digitálním marketingu 2019
Jan Hlavín, 15:40
Zbytečné výmysly nebo blízká budoucnost? Tato prezentace vás v rychlosti provede těmi nejdiskutovanějšími novinkami v digitální marketingové komunikaci pro nadcházející reklamní sezónu. Víc, než kterýkoliv jiný, se obor komerční komunikace zdá být náchylný k rozmanitým módám a bublinám, jež se nemusí vždy ukázat jako relevantní pro svůj hlavní účel – prodávat rozmanitou veteš. Tato vážně nevážná prezentace od nefalšovaného dělníka reklamních agentur vám pomůže vyznat se ve spletité džungli aktuálního názvosloví digitálního marketingu.

Vive le rap français: 5 důvodů proč si poslechnout francouzský rap (alespoň jednou a se slovníkem)
Julie Klimentová, 16:00
Cílem této prezentace je představit francouzský rap jako fenomén různých jazykových a kulturních kvalit. Existuje mnoho předsudků ohledně rapu a hip-hopu více či méně založených na reálných podkladech, ale také na výrazné stereotypizaci nižších společenských vrstev. Ve zkratce: 5 důvodů proč si poslechnout vybrané interprety francouzského rapu? 1. Jazyková bohatost 2. Reflexe společnosti 3. Silné narativy 4. Poetičnost a vtip 5. Inteligence.

Sneakers: Investice Generace Z
Viktor Švamberk, 16:10
V rámci prezentace nesoucí název Sneakers: Investice Generace Z proběhne na 20-ti slidech představení sneakers jako kulturního fenoménu a symbolu konzumní společnosti. Pozornost bude věnována popsání trhu, investičnímu potenciálu a inovacím které v tomto segmentu v době webu 2.0 vznikly. Téma bude uchopeno jak z pohledu výrobců, maloobchodníků tak i zákazníků. Závěrem budou postihnuta také specifika cílové skupiny která tento vývoj akcelerovala – generace Z.

Tipy na nízkonákladové cestování
Darya Tsitová, 16:20
Cílem této prezentace je ukázat možnosti, jak nízkonákladově cestovat a kde hledat ty nejlepší nabídky. Prezentace představí užitečné tipy a triky, se kterými cestování bude mnohem snazší a levnější. A dokonce i možnosti, jak cestovat prakticky zdarma. Ukážu zákoutí populárních rezervačních systémů a jak každý z nich využít na maximum a v tu správnou chvíli. Popíšu strategii, kterou se řídím při plánování svých cest s nejnižšími výdaji, ale dobrou kvalitou.

Sbírání smržů v Severní Americe
Tomáš Berný, 16:30
Cestovat a pracovat se dá různě. Někdo jezdí na farmy, někdo pracuje ve městě, někdo jde na houby. Opravdu. Jen musíte vědět, kam a kdy se tam vydat. Pak už stačí zařídit jen pár nezbytností, sebrat odvahu a vyrazit. Tak podivné věci jako houby vám můžou s trochou štěstí pokrýt cestovní náklady, ale hlavně si užijete léto v divočině a na cestách. A nebojte, je to legální. Může vás ale také roztrhat medvěd, nebo zastřelit opilý redneck.

Dobrovolnictví aneb co dokáže jedna hodina


Jana Unzeitigová, 17:00
Hodina týdně? A není to moc? Budu to zvládat? Tyhle otázky si člověk může klást, když začíná s dobrovolnictvím. Jak je to ve skutečnosti? Přijďte si poslechnout, co dobrovolnictví, konkrétně práce se seniory, obnáší a co pro někoho může znamenat „pouhá“ jedna hodina týdně. Řeknu vám o smutných i veselých chvilkách, které jsem při práci v domově pro seniory zažila, příběh o očkování plyšového medvídka a hlavně vám dám důvody, proč byste to měli taky vyzkoušet.

Život s (hypotetickým) nedostatkem serotoninu
Ondřej Trhoň, 17:10
Duševní onemocnění s sebou stále nese stigma – natož když vás trápí problém, na který klasické škatulky nestačí. Přesto pro vás mám dobrou zprávu: není to tak zlé, jak by se mohlo zdát. I když se jako já bojíte oblékání svetru, najít někoho, kdo naslouchá, není nemožné. Přijďte si poslechnout o mé cestě ze sebelítostivého blogu, do psychologické poradny až k pultu lékárny. Jedno prozradím už teď: svět je hodnější, než si myslíte a terapie není ostuda. 🙌

Proč dospělí jezdí na dětské tábory?
Kateřina Nejedlá, 17:20
Co asi může dospělé, ekonomicky i emocionálně zajištěné a fungující členy společnosti hnát do lesů, kde svou zaslouženou dovolenou tráví mezi hejny dětí a komárů? Jak to, že je to ještě ke všemu baví a naplňuje? Je dobrý nápad někomu takovému svěřit svoji ratolest? Proč by to mělo zajímat i zaryté odpůrce stanování? A má to vůbec co do činění s novými médii? Poslechněte si odpovědi založené na rozsáhlých osobních zkušenostech a skromné hrstce dat.

Jak vysvětlovat mladým lidem fungování médií?
Tomáš Titěra, 17:30
Před půl rokem jsem začal učit mediální výchovu na druhém stupni jedné pražské základky. Jak jsem se k tomu dostal? Jaké mě čekaly výzvy? A o čem se mi zdálo, než jsem se poprvé postavil před tabuli? Kromě zodpovězení těchto otázek se během šesti minut a čtyřiceti vteřin také pokusím vysvětlit, v čem podle mě mediální vzdělávání spočívá, proč je důležité si fungování médií na vlastní kůži vyzkoušet a proč nestačí jen vysvětlovat, co jsou to ty fake news.